Postări

Se afișează postări din septembrie, 2024

Despre limba latină și cum să înveți orice limbă străină

Imagine
      Dacă vrei să înveți o limbă străină, îmi voi asuma două presupuneri despre tine:                1. Este foarte puțin probabil ca limba aleasă să fie latina.                2. E aproape garantat că vei folosi cea mai slabă metodă de învățare.     Astăzi mi-am propus două lucruri: să le trezesc câtorva oameni interesul pentru o limbă moartă și, mai apoi, să prezint cea mai eficientă metodă de învățare a unei limbi, total diferită de cea pe care o întâlnim la școală sau chiar la cursurile specializate de limbă, pe care nu voi repeta, însă le consider aproape inutile, sau în cel mai bun caz extrem de ineficiente. O voi face anume în această ordine, altfel duh, cine ar mai citi partea despre latină? Avantajul limbilor moarte     Poate primul gând pe care îl vei avea este: "dar bun, latina asta e o limbă moartă, ce să fac cu ea?".  O limbă moartă este o limbă...

Cum am învățat singur filosofie

Imagine
      În urma articolelor postate anterior, m-am gândit că s-ar cuveni să povestesc și cum anume și de ce am început să învăț filosofie.     Totul a început undeva prin 2017, când eram în clasa a X-a. Pierdeam vremea pe YouTube, când am dat peste o dezbatere între Bill Nye și Ken Ham pe tema evoluționism vs. creaționism. La momentul respectiv, dezbaterea mi s-a părut în sine un format "revoluționar", care mă expunea la două părți ale aceleiași probleme.     Deși am trăit într-un mediu în care religia a fost subtil încurajată, prin atitudinea de reverență și admirație față de persoanele care o practicau, cred în retrospect că am avut dintotdeauna rețineri din a lua de-a gata propozițiile pe care creștinismul le aducea pe masă. Cumva, trăisem cu impresia că religiozitatea ar fi poziția intelectuală standard, dar știam și în sinea mea, din toate enciclopediile pe care le primisem cadou de mic, că nu părea a se pupa chiar bine cu datele empirice de care d...