De ce filosofie?
Dacă nu ești convins de utilitatea sau validitatea filosofiei, articolul acesta este pentru tine. Dacă nu știi ce este, de fapt, filosofia, aici vei găsi o scurtă prezentare, căci nu putem vorbi despre ea fără a ști, întâi de toate, ce reprezintă. Mai târziu, va urma o postare ce va trece în revistă mult mai sistematic diferitele ei ramuri, dar și cum o poți aborda ca total "începător". Spun "începător" cu ghilimelele de rigoare, întrucât toți gândim (îndrăznesc să sper), deci toți luăm parte la "filosofie", fie că într-un mod mai riguros și mai plin de intenție, fie chiar fără să ne dăm seama. La fel cum ne folosim de tehnologie fără a o înțelege neapărat, facem apel la filosofie în orice moment în care spunem cum ar trebui să fie lucrurile (etică), cum este lumea (știință și/sau metafizică), ce este frumos (estetic...